Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

2022-11-23

Dnia 21 listopada w naszym przedszkolu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który przypada 20 listopada.
Tego dnia dzieci z grupy Krasnale, w przeważającej wielkości, były ubrane na niebiesko. Kolor niebieski jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Przedszkolaki zapoznanie z Prawami Dziecka rozpoczęły od obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Karolek oraz prawa i obowiązki dziecka”. Po projekcji filmu wybierały obrazek z danym prawem, a nauczyciel wyjaśniał co ono oznacza. Dzieci malowały też swoje dłonie na niebiesko i odbijały na kartce na znak znajomości swoich praw. Przedszkolaki wysłuchały piosenkę pt. „Piosenka o prawach dziecka” i próbowały wspólnego śpiewu przy zabawie ruchowej w kole. W trakcie zabawy dydaktycznej „Prawda – fałsz” nauczyciel mówił prawo dziecka lub jego przeciwieństwo, a zadaniem
 dzieci było podnieść odpowiedni kartonik – zielony, jeśli zgadzały się z wypowiedzią nauczyciela, czerwony – jeśli nie. Na koniec przedszkolaki kolorowały obrazek z wybranym przez siebie prawem.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać to okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sama prawa – prawa człowieka.