Zdrowy brzuszek

2019-11-18

„Zdrowy brzuszek- zdrowy Ja!”- Warsztaty dla Rodziców i Przedszkolaków w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz dobrej komunikacji Krok po Kroku”

W dniu 13 listopada 2019 w Przedszkolu nr 2 odbyły się warsztaty żywieniowe pt:”Zdrowy brzuszek zdrowy Ja!”. Tematyka warsztatów dotyczyła fundamentów żywieniowych dzieci oraz budowania zdrowych nawyków żywieniowych. W trakcie zajęć przybliżono znaczenie prawidłowego rozszerzania diety dziecka i kształtowania w nim prawidłowych wzorców żywieniowych zgodnie z obowiązującą piramidą żywienia dzieci. Uczestnicy warsztatów poznali także zasadę komponowania „modelowego talerzyka”, który w łatwy i przystępny sposób pokazuje jak powinien wyglądać talerz Przedszkolaka.

Uczestniczki szkolenia poznały przykładowy jadłospis Przedszkolaka i omówiły podstawowe błędy przy komponowaniu posiłków dziecka tj. nadmiar soli i cukru, przejadanie, nieuregulowane pory posiłków oraz brak urozmaicenia diety- zasada 4”U”

Krótkie streszczenie warsztatów na podstawie 1000dni.pl.

Trzyletnie dziecko rozwija się bardzo intensywnie zarówno względem fizycznym jaki intelektualnym. Jego podstawą żywienia powinny być produkty zbożowe, które dzięki zawartości węglowodanów dostarczają energii, składników odżywczych a także witamin. Najwięcej wartości mają oczywiście produkty niskoprzemiałowe, pełnoziarniste. Prawidłowe żywienie dziecka w tym wieku wymaga podawania co najmniej trzech różnorodnych posiłków dziennie z produktami pełnoprzemiałowymi.

Warzywa powinny znajdować się na talerzu dziecka podczas każdego posiłku, owoce około 2- razy dziennie. W diecie powinny przeważać świeże warzywa i owoce sezonowych, w okresie jesieni i zimy można zaś wykorzystywać mrożonki.

Najważniejszym składnikiem odżywczym mleka i jego przetworów jest wapń. Odpowiada on przede wszystkim za prawidłowy rozwój układu kostnego. Produkty mleczne zawierają również potas, cynk, magnez, fosfor, a także witaminy z grupy B. Najlepszymi produktami z tej grupy są mleko, jogurty i kefiry (najlepiej naturalne), sery twarogowe, które można podawać codziennie. Ograniczyć należy natomiast spożycie serów podpuszczkowych (np. sera żółtego), ponieważ zawierają dużą ilość niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych i soli. Dzienne zapotrzebowanie na wapń u dziecka powyżej 3. roku życia wynosi 800-1000 mg. Taką ilość wapnia zaspokajają np. 2-3 szklanki mleka (z czego część może być zastępowana np. jogurtem naturalnym).
Do produktów białkowych zaliczamy: mięso, drób, ryby, jaja i rośliny strączkowe.  Dzieci w wieku 4-6 lat powinny otrzymywać około 120 g żywności dostarczającej białko.

Tłuszcz pokarmowy pełni szereg ważnych funkcji jako źródło energii dla młodego, 
rozwijącego się organizmu dziecka. Dostarcza kwasów tłuszczowych, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, tzw. NNKT, których organizm człowieka sam nie wytwarza i które muszą być dostarczane z żywnością. Ponadto pomaga we wchłanianiu rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K, których niedobór może prowadzić do zaburzenia wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. W diecie dzieci powyżej 4. roku tłuszcz powinien dostarczać od 25% do 35% energii z całodziennej diety.

Wspólnie z dietetykiem wymienione zostały spostrzeżenia Uczestniczek, anegdoty z domowej kuchni i typowe problemy z Przedszkolakiem- Niejadkiem. Celem warsztatów było przybliżenie Rodzicom znaczenia prawidłowego żywienia, wsparcie Ich w zgłębianiu wiedzy nt. zdrowego żywienia Przedszkolaka a także podpowiedź w tym jak szybko, zdrowo i zachęcająco zbudować talerz Dziecka - aby jedzenie było przyjemnością.

Szkolenie przeprowadziła Pani Łucja Reguła-Owsicka- dietetyk

Serdecznie dziękujemy!

Opracowano na podstawie 1000dni.pl i Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka.

cofnij

Content