Przedszkole Promujące Zdrowie - Piramida zdrowego żywienia w grupie "Biedronek"

2020-02-16

W ramach Przedszkola Promującego Zdrowie na dzisiejszych zajęciach w grupie „Biedronki” omawialiśmy Piramidę zdrowego żywienia.  Zabawa w układanie i omawianie poszczególnych pięter bardzo się dzieciom podobała. Następnym zadaniem było wskazać i umieści w odpowiednim miejscu produkty zdrowe i takie, których należy unikać. Kolejnym etapem zajęć było przypomnienie przez dzieci sytuacji, kiedy należy myć ręce. Na koniec dzieci miały za zadanie wykonać prace plastyczną pt. „Zdrowie na talerzu”. Wymyślone przez siebie produkty mogły wykonać z różnych materiałów, bibuły, plasteliny, kolorowego papieru. Dzieci bardzo dobrze dobierały menu z wybranych przez siebie produktów spożywczych, zwracając przy tym uwagę na ich wartość zdrowotną.

W czasie zajęć ćwiczyliśmy spostrzegawczość przez porównywanie, klasyfikowanie, przeliczanie w danym zbiorze w zakresie 4-7 elementów. W zabawach matematycznych zapoznaliśmy się także z figurami geometrycznymi: koło i trójkąt. Zabawy muzyczne, ruchowe, plastyczne bardzo przez dzieci lubiane, pozwoliły na zaspokojenie dziecięcej ekspresji, a przy okazji utrwalaliśmy kolory, kształty, nazwy warzyw i owoców. Dzieci już wiedzą, iż owoce i warzywa należy umyć przed spożyciem, oraz jak dbać o czystość rączek. Zapamiętały, czym jest piramida żywienia i potrafią odtworzyć kolejność pięter. Wiedzą, że Piramida obrazuje ich dietę i że zdrowa dieta, to dieta urozmaicona.